Para – Réz András szatírája a szép új múltról és jövőről

A szerző disztópikus regénye már címével és figyelemfelkeltő borítójával is arra hívja fel olvasói figyelmét, hogy nem mindennapi könyvről van szó. A depresszióra hajlamosak talán jobb, ha kihagyják ezt az életükből. Milyen láthatatlan szál kapcsolhat egymáshoz egy különleges kapszulába zárt ápolónőt, egy kamu összeesküvés-elméleteket gyártó vloggert és egy elveszetten kóválygó, nyugdíjas politikai kádert? Nos, a kötet végén kiderül ez a látszólag abszurd és szókimondó cselekménypárhuzam.

„Réz András regénybeli szereplőihez hasonlóan mi is gyakran érezhetjük úgy, hogy magunkra maradva, elveszetten bolyongunk valami abszurd díszletben, amelynek nincs kijárata. De a regény azt sugallja, hogy talán sokkal több szál köt bennünket egymáshoz finoman, mélyen, titokzatosan, mint azt észrevennénk, s láthatatlan ajtók nyílhatnak meg ott, ahol nem is vártuk. S persze azt is sugallja a regény, hogy ha tudunk a jövőn és a múlton röhögni, akkor a végén talán sikerül a jelenen, a jelenben is nevetnünk.” - Pacskovszky Zsolt, a kötet szerkesztője

Ha úgy nézzük Réz András történetbeli szereplőihez hasonlóan magányosan bolyongunk valami idegen díszletben, amelyből nem tudunk kijutni, mégis talán sokkal több szál köt bennünket egymáshoz (megmagyarázhatatlanul, varázslatos módon), mint azt gondolnánk?

Azért az Élet nem annyira Para! Igaz, aki szorong vagy depressziós ettől a regénytől nem lesz boldogabb, azonban a szerző célja, hogy gondolkodjunk el a dolgokon és a sorsunkat mi alakítsuk, így talán kijutunk a „díszletből”.

Beleolvasó: https://mora.hu/content/2023/5/Product/para_beleolvaso.pdf?utm_campaign=...

Értékelés: Nincs Átlag: 4 (1 szavazat)