Fedezzük fel a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket és veszélyeket!

Magyar cím: 
Mesterséges intelligencia avagy Pandora digitális szelencéje
Írta: 
Fehér Krisztián, dr. Kökényesi Bartos Attila

A mesterséges intelligencia napjaink legérdekfeszítőbb kérdéseinek egyike, ugyanis óriási lehetőségeket rejt, miközben beláthatatlan szenvedések forrásává is válhat. Fehér Krisztián, dr. Kökényesi Bartos Attila és Bártfai Barnabás ebben a csaknem 300 oldalas, lebilincselő kiadványban a MI létrejöttét, fontosságát, hatékonyságát és nem utolsó sorban veszélyeit igyekeznek bemutatni.

A II. világháború után Alan Turing matematikus feltett egy egyszerű kérdést: „Gondolkodhatnak-e a gépek?” 1950-ben megjelent könyve (Számítógépes gépek és intelligencia) és az elsőként itt felvázolt Turing-teszt határozta meg a mesterséges intelligencia alapvető célját és jövőjét. Azt azonban kevesen tudják, hogy a mesterséges lényekről már az ókori mítoszokban is említést tettek (Arisztotelész). Az „artificial intelligence”, azaz a mesterséges intelligencia kifejezés először John McCarthy előadásában hangzott el 1956-ban, a Dartmouth College nyári egyetemén.

A laikus ember elsőként arra lehet kíváncsi, pontosan milyen területeken is használjuk a MI-t. Ide tartoznak a robotok, az önvezető autók, a számítógépes algoritmusok és más, önálló döntéshozásra képes rendszerek, melyekről mind szó esik a könyvben. A mesterséges intelligencia egyre inkább mindennapjaink részévé válik, aminek kapcsán újabb és újabb kérdések merülnek fel több területen is: Hogyan készülnek a mesterséges intelligenciák? Mik a felhasználási területei a jelenben? Van-e erkölcsi érzéke egy önvezető autónak? Mik azok a kvantumszámítógépek és mi köze a mesterséges intelligenciához? Milyen jövőt hozhat a mesterséges intelligencia? Stb.

Ez a nem mindennapi könyv a fenti kérdések megválaszolása mellett a téma technikai oldalát is alaposan körüljárja. A mesterséges intelligencián alapuló, széles körben alkalmazott megoldások a most kialakulóban lévő, automatizálásra koncentráló ipar egy újabb fejlődési szintjét eredményezik, éppen ezért a fiatalabb generációk számára különösen fontos megérteni, hogyan változtatja meg életüket az egyre gyorsabban fejlődő informatika.
Az aktuális és általános MI-példák közt említhetjük az e-mailek spamszűrőit, az intelligens asszisztenst (ALEXA), az ügyfélszolgálatokon alkalmazott beszélgető robotokat, a Spotify zenei ajánlatait vagy a Netflix filmajánlóit vagy a különféle chatbotokat.

Mindezek mellett olyan, ritkán megfogalmazott kérdésekben is elkalauzolja az olvasót a kiadvány, mint például az MI hatása a társadalomra vagy viszonya a vallásos életvitelhez, illetve az emberi erkölcshöz, a bűnözéshez, és mindeközben az MI kérdéskörét mind a mai napig elhallgatott vagy háttérbe szorított nézőpontokból is vizsgálja. Mindazoknak szól ez a praktikus kötet, akik szeretik az izgalmas témákat és a gondolatébresztő felvetéseket – amelyek ráadásul korántsem légből kapottak, hiszen ma már sűrűn át- megszövik hétköznapjainkat, és a jövőben egyre nehezebb lesz megkerülni őket.

Értékelés: Nincs Átlag: 5 (1 szavazat)