A vöröslámpás ház - egy kis szívremegés, meg jó sok nevetés

A Turay Ida Színház színpadán hét remek színésznő és hat kiváló színész mesél el egy történetet úgy, hogy olykor beleremeg a szívünk, meg úgy, és ebből sokkal több van, hogy potyog a könnyünk a nevetéstől. Tanulságot is kapunk útravalóul, nem tanácsos senkit első látásra megítélni, mert nagyot tévedhetünk, az is lehet, hogy jobb, mint gondoltuk volna. A Hunyady Sándor műve alapján készült vígjátékot Topolcsányi Laura írta, zenéjét Berkes Gábor szerezte, a hangszerelés Maráth Viktor, a koreográfia Borbély Krisztina munkája. A darabot Tasnádi Csaba rendezte.

A 19. század hatvanas éveitől hét évtizeden át vörös fényben úszó bujaság szőtte át a főváros bizonyos negyedeit. A szigorú ellenőrzés mellett működött nyilvánosházak falai között olyan vendégek is megfordultak, mint Krúdy Gyula vagy Ady Endre. Az egyik legfelkapottabb pesti mulató és bordély a Király utca 15. alatt álló Kék Macska, Európában még a tokaji bornál is híresebb volt. Hunyady Sándor is gyakran kopogtatott az örömtanyák ajtaján, emléket is állított nekik, a Kolozsváron játszódó „A vöröslámpás ház” című novellájával, amiből fergeteges, zenés vígjáték született.

Mindannyian sejtünk valamit arról, hogy milyenek lehettek a vöröslámpás házak, és amikor belépünk a Gerendás ház nevű bordély szalonjába, minden várakozásunk teljesül, a falakat vörös kárpit borítja, sejtelmes fények teszik izgalmassá az enteriőrt. A férfiak négy eltérő karakterű és megjelenésű hölgy szolgálatait vehetik igénybe, akiket a madám rövid pórázon tart. És itt véget is érnek a sztereotípiák. Ebben a pikáns történetben eleinte a mindennapi rutinnak megfelelő mederben csordogálnak az események, ám egy nem várt látogatás fenekestül felfordít mindent. Ugyanis a szűkmarkú madám kosztot és kvártélyt kínál Kelepei Jenő egyetemi hallgatónak, aki ettől kezdve a ház lakója lesz, ám azzal senki nem számol, hogy a fiatalember Brassóban élő édesanyja felkerekedik, hogy meglátogassa orvosnak készülő fiát.

A ház lakói abban a reményben oltják el a vörös lámpát és alakítják át a házat új módszereket alkalmazó szanatóriummá, hogy mindez csupán egyetlen éjszakára szól. Aztán persze a vígjátékok szabályainak megfelelően a legkevésbé sem ez történik.

Fotó: Turay Ida Színház

Értékelés: Nincs Átlag: 5 (1 szavazat)