Egy kis sakktörténelem
Kevesen tudják azonban, hogy a magyar sakk történetének gyökerei a Madame Tussauds Budapest épületében találhatók. A hazai sakkozók ugyanis a Dorottya utcai palotában, 1843-45 között levelezéses mérkőzésen győzték le a híres francia csapatot, ez pedig a magyar sakktörténet egyik első nemzetközi sikere volt. Az épület falai az 1800-as években a Wurm Kávéházat rejtették, ami a pénzügyi élet szereplőinek, kereskedőknek és sakkozóknak kedvelt találkozóhelye lett.
tt alakult meg az 1830-as évek végén a Pesti Sakk-kör, melynek vezető alakjai Grimm Vince, Löwenthal Jakab és Szén József voltak. A fiatal Erkel Ferenc szintén a kör aktív tagja volt, s később három évtizeden át annak elnöke is lett.
A Wurm Kávéház sakkozói mérkőzései komoly érdeklődést vonzottak, a játszmákat sok kibicelni vágyó és néző követte. Bár a nézőktől elvárták a csendet a játék alatt, a győzteseket minden parti végén hangos üdvrivalgás fogadta.
A magyar sakkozók egy alkalommal kihívták a párizsi Café de la Régence csapatát, amely a kor legkiválóbb francia sakkozóinak volt az otthona. A pestiek részvényeket adtak ki, hogy fedezzék a nevezési díjat, és 1843-ban kezdetét vette a két éven át tartó levelezős mérkőzés. A játékosok négy napot kaptak egy-egy lépésre, de a postakocsival küldött utasítások hosszú ideig tartottak. Bár a franciák erősebb sakkozókat vonultattak fel, a pesti csapat egységesebb volt, és végül kétszer is sikerült legyőzniük a francia ellenfelet. Ez a győzelem felhívta a világ figyelmét a magyar sakkozókra, és ez a figyelem azóta is töretlen.
A Madame Tussauds Budapest különösen büszke az épület múltjára. Érdekesség, hogy a Wurm Kávéházban állítólag maga Kossuth Lajos is megfigyelte olykor a sakkozókat. Ma Kossuth viaszmása figyeli a látogatókat a Hauszmann csarnokban, ahol többek között Neumann János, a XX. század egyik legnagyobb matematikai géniuszának alakja is látható.